KANCELARIA NOTARIALNA

27 sierpnia 2019
Zmiana opłaty sądowej za wpisy w księdze wieczystej

W dniu 6 sierpnia 2019 roku ogłoszona została ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

 

Przedmiotem ustawy, poza zmianą Kodeksu postępowania cywilnego, jest w szczególności zmiana ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Większość zmian przewidzianych ustawą o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia tj. w dniu 7 listopada 2019 roku, natomiast część zmian dotycząca ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych weszła w życie wcześniej tj. z dniem 21 sierpnia 2019 roku.

 

Zmiana ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych dotyczy w szczególności zmiany art. 44 ust. 1. umieszczonego w tytule 2, w dziale 4, w rozdziale 3 „Sprawy z zakresu prawa o księgach wieczystych”. Oznacza to, że polski ustawodawca pierwszy raz od momentu obowiązywania ustawy, zdecydował się na jej zmianę w zakresie opłat stałych dotyczących postępowania wieczystoksięgowego.

 

Na mocy nowelizacji opłata stała od wniosków wskazanych w art. 44 ust. 1. pkt 1-6 wynosi 100 zł, a nie jak dotychczas 60 zł.

 

Wnioskami tymi są wnioski o:

1) założenie księgi wieczystej;

2) połączenie nieruchomości w jednej księdze wieczystej, która jest już prowadzona, niezależnie od liczby łączonych nieruchomości;

3) odłączenie nieruchomości lub jej części;

4) sprostowanie działu I-O;

5) wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym;

6) dokonanie innych wpisów, poza określonymi w art. 42 i 43.

 

Dyspozycją pkt 6) powyżej objęte są przykładowo wnioski o wpis: informacji o ogłoszeniu upadłości, ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji, zmiany nazwiska lub nazwy osoby prawnej, zmiany wierzyciela hipotecznego, pierwszeństwa hipoteki, administratora hipoteki, zmiany zabezpieczonej wierzytelności.

 

Powołana zmiana opłaty powoduje, że notariusz dokonując czynności notarialnej, z którą związane będzie złożenie wniosku wieczystoksięgowego o którym mowa w art. 44 ust. 1. ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, uprawniony będzie do pobrania wyższej opłaty sądowej niż miało to miejsce do tej pory.

 

 

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

24 października 2019
W dniu jutrzejszym wchodzi w życie zmiana ustawy z dnia 28 lipca 2005 r.
18 października 2019
Za nami połowa października, sejm i senat ze względu na wybory parlamentarne zawiesiły swoją

 

Zadzwoń do nas:

+48 22 314 71 41

+48 22 314 71 42

KANCELARIA NOTARIALNA

Joanna Wrzochalska - Zaręba

Władysława Filochowska

Konrad Filochowski

Wszelkie prawa zastrzeżone/All rights reserved